2020. April 26. Sunday

Nemzetiségek tájházai Magyarországon

Egyéb / Beküldte: admin /   /  579
Horvát, cigány, ruszin, német tájházak

Horvát, cigány, ruszin, német tájházak

A horvát kisebbség jelenleg négy tájházzal rendelkezik. A lakócsai Horvát Nemzetiségi Tájház, a bajai Bunyevác Tájház, a kásádi Sokác Tájház  és a kópházai Horvát Tájház. Kásádon  a Dráva-menti sokácok népművészetét, egykori lakáskultúráját és életmódját mutatják be. Kásád hagyományosan kisebbségi település, a XIX. századig lakosságát teljes egészében a sokácok alkották. Jellemző a községre, hogy az itt élő emberek szokásaikat, hagyományaikat, népművészetüket nagyon sokáig meg tudták tartani. Kópháza egy honismereti gyűjteménynek ad otthont. A falu központjában elhelyezkedő XIX. századi népi építészeti stílusban épült ház lakórészében a korabeli életmódot, a kamrában és a présházban a gazdálkodás eszközeit mutatják be a „Kópháza története a századfordulón” című állandó kiállítás keretében.

A cigány kisebbség két tájháza közül az egyik a Békés megyei Elek városában működik. Az Eleki Cigány Tájházat a helyi Cigány Kisebbségi Egyesület alapította és működteti.

 Roma1

A gyűjteményi anyag a cigánysághoz kapcsolódó használati tárgyakból és képekből áll, melyeket a helyi cigány közösség tagjai adományoztak. A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Hodászon 2009 szeptemberében avatták fel a Roma Tájházat a falu cigánytelepének közepén. Az épületegyüttes felújított házból és a második világháború időszaka alatti lakhatási körülményeket bemutató félig a földbe ásott kunyhóból áll. Jelenleg Magyarországon ez az egyetlen olyan tájház, ahol kiállítás keretében nyerhetnek bepillantást a látogatók a romák kultúrájába, szokásaiba, és megismerkedhetnek használati tárgyaikkal is.

A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Komlóskán található a magyarországi ruszin kisebbség egyik tájháza A ház a XIX. század első felében épült, és 1980 óta működik benne néprajzi kiállítóhely. A szoba, pitvar, kamra beosztású lakóház az északi magyar háztípus helyi változatát képviseli.

Roma2

Az épület falazata gerendavázra épített sárral tapasztott paticsfal, a tető zsupszalmával fedett, legfontosabb helyisége a többfunkciós szoba. A berendezés az 1900-as évek első évtizedének lakáskörülményeit jeleníti meg. A lakószoba különlegessége az úgynevezett kabolás kemence, mely eredeti formájában az országban egyedülálló módon csak itt található meg. Jelentős néprajzi-történeti jellegű ruszin anyaggal rendelkezik a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Múcsony község ruszin kisebbségi önkormányzata is.

A magyarországi németség intézményhálózatának fontos eleme az országos gyűjtőkörrel rendelkező Tatai Német Nemzetiségi Bázismúzeum. Az országban 120 helyen találunk helytörténeti gyűjteményeket, falumúzeumokat, tájházakat, és számos településről készült monográfia. A Budaörsi Német Nemzetiségi Önkormányzat fenntartásában működik a Bleyer Jakab Helytörténeti Gyűjtemény/ Heimatmuseum, mely 2008 januárja óta a Magyarországi Német Tájházak Országos Szakmai és Információs Központja is.

0/5 : Nincs értékelve
Nincs

A Szerzőről

Galéria

Nincs esmény ebben a hónapban.

HKSCPSV
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031