2020. April 29. Wednesday

A tájházak közösségépítő tevékenysége

Egyéb / Beküldte: admin /   /  545
A tájházak közösségépítő programjai nagy változatosságot mutatnak, az értékmegőrzés és értékközvetítés eszközeivel nem csak a közösség létrehozását, megerősítését szolgálják, hanem jelentősen segítik a lakóhelyhez kötődést, a hátrányos helyzetűek felzárkóztatását, az esélyegyenlőség kialakítását.

A hagyományok megismerése, a kor követelményeihez illeszkedő adaptálása, az újratanításban - tanulásban meglévő gazdasági lehetőségek tudatosítása, a szemléletes, cselekvő, gyakorlatias értékmentés változatosan járul hozzá a közösségek sokoldalú megerősítéséhez. A programok – bár elsősorban az ünnepkörökhöz, az országos rendezvényekhez (pl. tájházak napja, tájház találkozók) kapcsolódnak, nagyon sok tájházban már előre tervezetten, folyamatosan elérhetők a helyi lakosság és az egyéb látogatók számára. A jellemzőbb programok:

• Népi kézműves kirakodóvásár, a tájegységre jellemző kézműves termékbemutatók (pl. méz, olaj, sajt, zöldségek, gyógy-és fűszernövények, gyümölcsök, lekvárok, szörpök, húskészítmények)
  • Kézműves tevékenységek, népi mesterségek (pl. szalmafonás, csuhéfonás, nemezelés, bőrözés, kötélfonás, textilkészítés – díszítőmunkák, vesszőfonás, fafaragás, szövés, gyöngyözés, mézeskalács készítés, tojásfestés)
  • Népi hangszerek bemutatója, hangszeres együttesek, hangszerkészítés, népdalkörök bemutatója, daltanítás
  • Néptáncegyüttesek bemutatója, tánctanítás, táncház
  • Népi gyermekjátékok tanítása
  • Szokások, hagyományok bemutatása (pl. szüret, lakodalom, disznótor, állatkihajtás)
  • Helytörténeti előadások, hon- és népismereti előadások
  • Családtörténetek, fotókiállítások
  • Gasztronómiai hagyományok felelevenítése (pl. kenyér-, pogácsa-, lángos-, rétes-, kalácssütés, bográcsos, egyéb szabadtűzi ételek, kemencés ételek)
  • Állandó és időszakos kiállítások

TAJH2TAJH1

A programok az idegenforgalmi szolgáltatásjavító hatás mellett a helyi lakóközösségben minden korosztály számára folyamatosan képesek biztosítani a közművelődési, tanulási, ismeretbővítési lehetőségeket, a szabadidő tartalmas eltöltését és a helyi identitás megerősítését.

0/5 : Nincs értékelve
Nincs

A Szerzőről

Nincs esmény ebben a hónapban.

HKSCPSV